Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığın açıklaması

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığın açıklaması
8 July 2019 666

Lüksemburg'daki AGİT Parlamento Meclisi'nin yıllık oturumu sırasında, özellikle “Abhazya'da güvenlik ve insan hakları durumu” ile ilgili bir karar alındı.
Gürcistan delegasyonu tarafından verilen kararda, “işgal altındaki bölgelerdeki durum” üzerine bu tür belgeler için standart propaganda damgalar seti ve ayrıca Abhazya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıyan kararı iptal etmek için Rusya'ya verilen anlamsız bir çağrı yer alınmaktadır.

Gürcü tarafı, Abhazya’daki durumu ile ilgili, BM, AGİT, AB, NATO, Avrupa Konseyi gibi ve diğer birçok uluslararası platformları kullanarak kendi versiyonunu kıskanılacak bir ısrarla yayıyorlar. Gürcistan’ın 1992-1993’te Abhazya’daki saldırganlık döneminden beri, Tiflis’in Abhazya’ya yönelik politikası, ara sıra barış programlarına rağmen, önemli ölçüde değişmedi ve insanlık dışı ve ayrımcı olmaya devam etmektedir. Abhazya Cumhuriyeti için kabul edilemez yaklaşımları yeniden düşünmek yönünde bir hareket bulunmamaktadır.

Abhazya Cumhuriyeti ‘nin bağımsızlığını tanınması için Rusya Federasyonu tarafından alınan kararı Abhazya’nın çokuluslu halkının iradesini tam olarak yansıttığı ve iptal edilemeyeciğine dair ne yazık ki anlayış bulunmamaktadır.

AGİT ülkelerin milletvekilleri, Gürcistan’ın gönderiminden önyargılı belgeleri alarak, Avrupa'da Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından izlenecek temel ilkeleri bilinçsizce incitmektedir.

AGİT Parlamento Meclisi temsilcilerinin Abhazya Cumhuriyeti'nin bakış açısını tanıma ve Gürcü-Abhazlar çatışmasının özünü daha ayrıntılı bir şekilde anlama arzusu olsaydı, belki de AGİT üyesi ülkelerin parlamenterlerinin değerlendirmelerinin daha dengeli olacağına ve Tiflis propagandasının baskın etkisi altında olmayacağına inanıyoruz.

AGİT Parlamentosu Meclisinin liderliğini, Cenevre Uluslararası Tartışmalar çerçevesinde yapıcı bir diyalogu ciddi şekilde karmaşıklaştıran, politikalaştırılmış konjoktürel taslak kararları oy kullanmaktan kaçınmaya çağırıyoruz.


Linkler

 
 
 
X

Geri Bildirim Formu

Adın:
E-posta:
Telefon:
Mesajınız: