Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Açıklaması

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Açıklaması
7 September 2020 378

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Gürcistan'da NATO ülkeleri "Noble Partner 2020" (Noble Partner 2020) 'nin bir sonraki büyük ölçekli askeri tatbikatlarının düzenlenmesi konusunda ciddi endişelerini dile getiriyor. Gürcistan-NATO formatındaki askeri tatbikatlar, ABD Donanması'na ait ağır askeri teçhizatı, uçakları ve gemileri kullanan binlerce askerden oluşacak.

Gürcü askerlerinin muharebe potansiyellerini geliştirme ve muharebe operasyonlarını yürütmede ek beceriler edinme fırsatına sahip olduğu bu tür ortak tatbikatlar yaparak, Gürcü silahlı kuvvetlerinin harekat eğitiminin ölçeğinde ve yoğunluğundaki sistematik artış ciddi endişelere neden olmaktadır. Gürcistan topraklarında böylesine düzenli bir askeri tatbikat uygulama, bölgedeki barış ve istikrar için ciddi bir tehdit oluşturuyor ve mevcut çatışmaları çözmeyi amaçlayan mevcut uluslararası formatların çabalarını baltalıyor.

Gürcistan'ın militarizasyon sürecini aktif olarak teşvik eden Batılı ülkelerin böylesine dar görüşlü ve tehlikeli politikalarının bir sonucu olarak, Gürcistan'da intikamcı duygularda önemli bir artış olduğunu ve Gürcistan yetkililerinin Ağustos 2008'de askeri saldırı başlatmaya karar verdiklerini hatırlatmak isteriz.

Abhaz tarafı, Gürcistan ve Batılı ortaklarının yıkıcı eylemlerine simetrik bir yanıt olarak, Abhazya Cumhuriyeti'nin savunma kabiliyetini ve güvenliğini sağlamak için Rusya Federasyonu ile askeri-teknik işbirliğini güçlendirme yolunu izlemeyi planlıyor.

Yukarıdakilerle bağlantılı olarak Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Gürcistan, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer NATO üye devletlerinin eylemlerini açıkça kışkırtıcı olarak görüyor ve Güney Kafkasya'daki durumu istikrarsızlaştırmayı hedefliyor. Çözülmemiş çatışmalar bölgesinde olası bir gerilim yükselmesi durumunda, olası olumsuz sonuçların tüm sorumluluğu Gürcistan, ABD ve NATO'ya aittir.

Linkler

 
 
 
X

Geri Bildirim Formu

Adın:
E-posta:
Telefon:
Mesajınız: