Abhaz Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Bildirgesi

13 June 2017 3795
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Gürcistan'ı ziyareti sırasında Litvanya Dışişleri Bakanı tarafından yapılan bir dizi açıklamaya dikkat çekti. Litvanya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Gürcü-Abhaz sınırına bitişik bölgeleri ziyaret ederek Abhazya’nın tanınmaması ve tecrit edilmesine yönelik görüşlerini bildirmekle beraber Rus makamlarını toprak ilhakı ile suçladı.

Abhaz tarafı yıllardır Gürcistan-Abhazya silahlı çatışmaları ve bunun sonuçlarıyla ilgili tamamen objektiflikten uzak yorumlar yapan batı ülkelerinin temsilcilerinin açıklamalarıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Bu bağlamda Litvanya Dışişleri Bakanı’nın pozisyonu beklenmedik bir durum değildir. Kendisinin bu sözleri Batı ülkelerin kesin bir yanlı politikasına hizmet etmekte ve Gürcü liderliğinin en korkunç eylemlerine dahi koşulsuz destek sağlamaktadır.

Bakan’a, Litvanya’nın bir AB üyesi olarak Gürcü ordusunun modernleşmesi sürecine aktif olarak katıldığını, çeşitli türlerde silah transferi sağladığını ve bunun neticesinde Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya’ya yönelik rövanşist faaliyetlerini desteklediğini hatırlatmak isteriz. Bu bilgiler ışığında Litvanya, Saakaşvili’nin suç rejimi tarafından yapılmış olan2008’deki kanlı olaylarında doğrudan bir suç ortağıdır.

Bağımsızlık kazanmasından bu yana, son on yıllarda Litvanya'nın bütün dış politikasının, yalnızca Rus karşıtı bir histeri temelinde inşa edildiği bilinmektedir.

Elbette ki bu koşullar altında Litvanya temsilcilerinin tarafsızlığına güvenmek, Gürcü propagandasının karakteristik özelliklerini yansıtan durumlardan dolayı mümkün değildir.

Litvanya Dışişleri Bakanı’nı temin ederiz ki Abhazya hakkında yapmış olduğu tüm açıklamaları tamamen popülizm odaklıdır ve Cumhuriyetimizin daha da ilerlemesine yönelik herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Ayrıca, muhaliflerimizin beklentilerinin aksine, Abhazya Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ile sürdürmekte olduğum ikili ilişkilerin tamamında ülkeler arasındaki stratejik işbirliğinin sistematik bir şekilde geliştirilmesi yolunda ilerlemeyi hedeflemektedir.
X

Geri Bildirim Formu

Adın:
E-posta:
Telefon:
Mesajınız: