Abhazfed İnal Ardzınba’nın Abhazya’ya BM’de gözlemci devleti statüsü verlme çağrısını destekledi

Abhazfed İnal Ardzınba’nın Abhazya’ya BM’de gözlemci devleti statüsü verlme çağrısını destekledi
17 February 2022 565

Abhaz Dernekleri Federasyonu Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı İnal Ardzınba'nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antoniu Guterres'e ilettiği Abhazya'ya BM’de gözlemci devleti statüsü verilmesine dair çağrısını destekledi.

Yayımlandığı çağrıda özellikle aşağıdakiler yer almaktaydı:

«Abhazya'dan BM'ye çağrı Büyük uluslarla küçük ulusların hak eşitliğinin sağlanmasının, ancak tüm devletlere ve uluslara konumlarını dünya topluluğuna beyanlarında eşit fırsatlar sağlanmasıyla mümkün olduğuna inanıyoruz.

Abhazya Cumhuriyeti'nin BM Genel Kurulu görüşmelerine katılımı, örgütün üye ülkelerin Kafkasya bölgedeki güncel durum ile ilgili tek taraflı olmayan, nesnel bilgiler edinmelerini sağlayacak ve Abhazya Cumhuriyeti hakkında adil görüşün oluşması için koşullar yaratacaktır.

Abhazya Cumhuriyeti'ne BM’de gözlemci devleti statüsü verilmesinin, Birleşmiş Milletlerin örgütün üyeliğinin evrenselliği ilkesine bağlılığının bir teyidi olacağına ve Kafkasya'nın Karadeniz bölgesinde barış ve istikrarın korunması ve geliştirilmesinde önemli bir adım olacağına inanıyoruz.
Abhaz diasporası Abhazya Cumhuriyeti'nin BM'ye yapılan çağrısını desteklemektedir».

Linkler

 
 
 
X

Geri Bildirim Formu

Adın:
E-posta:
Telefon:
Mesajınız: