Haberler

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Transdinyester Moldova Cumhuriyeti etraında artan gerilimden son derece endişeli.
8 December 2021 159
Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki eşit ortaklık ve stratejik etkileşim, tüm halkların haklarına saygı duyulan ve takdir edilen daha adil çok merkezli bir dünya düzeninin oluşumunun temelidir.
21 August 2021 205 Konuşmalar ve açıklamalar
Güney Osetya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Dmitriy Medoev, 19-21 Ağustos tarihleri arasında Abhazya Cumhuriyeti'ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.
Bu yılın 4 Ağustos'unda, ABD, İngiltere, Fransa, İrlanda, Norveç ve Estonya'nın da aralarında bulunduğu bir grup BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkeler, Rusya'nın Abhazya'dan askerlerini çekmesini ve Abhazya'nın bağımsızlığın tanıma kararını yeniden gözden geçirmesini talep eden bir bildiri yayınladı. «Bugün yine Rusya Federasyonu'na ... birliklerini ve güvenlik güçlerini derhal geri çekmesinin yanı sıra Abhazya'nın Gürcistan topraklarının ve Güney Osetya'nın Tskhinvali bölgesinin sözde bağımsızlığının tanınmasını yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulunuyoruz ” diye belgede belirtildi. Belge, yakında BM Güvenlik Konseyi'ne üye olacak olan Arnavutluk tarafından da imzalandı. Bildiri, Ağustos 2008 olaylarının 13. yıldönümü için zamanlandı.
Bu yılın 3 Ağustos tarihinde Gürcistan Uzlaşma ve Sivil Eşitlikten Sorumlu Devlet Bakanı T. Akhvlediani yıl içinde yapılan çalışmalar hakkında bir rapor hazırlamış ve gelecek yıllara ilişkin planlarını paylaşmıştır.
Gürcistan Başbakanı I. Garibaşvili, Gürcistan hükümetinin Abhazya ve Güney Osetya'nın sosyo-ekonomik kalkınması için bir strateji geliştireceğini açıkladı. «Abhazya ve Tskhinvali bölgesinin sosyo-ekonomik gelişimi için bir strateji geliştirmeyi planlıyoruz.
Bu yıl 14 Haziran'da Brüksel'de düzenlenen NATO zirvesinin sonuçlarının ardından, Kuzey Atlantik İttifakı ile ilgili "çok yönlü tehditler ve artan zorluklar"ın ana hatlarıyla belirtildiği bir bildiri yayınlandı. Açıklamanın 14. paragrafından da anlaşılacağı üzere, NATO üyesi devletler Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği "ilkesine" verdikleri desteğini unutmazlar.
7 Nisan'da İngur Nehri'nde meydana gelen ve Abhazya Cumhuriyeti'nin Gal ve Tkuarçal ilçelerinde yaşayan dört kişinin hayatını kaybettiği Tiflis'teki tepkiye dikkat çektik.
6 December 2020 326 Konuşmalar ve açıklamalar
AGİT Bakanlar Konseyi'nin 4 Aralık 2020 toplantısında AGİT'ten Gürcistan'ın bir grup arkadaşı ortak bir bildiri yayınladı.
16 November 2020 306 Konuşmalar ve açıklamalar
AGİT Daimi Konseyi'nin Viyana'daki son toplantısı, bu yetkili uluslararası örgütün en siyasallaştırılmış yetkinliklerden biri oldu. Bazı AGİT temsilcileri, “Gürcistan'daki durumu” ve “işgal edilen toprakları” göz önünde bulundurarak Abhazya Cumhuriyeti'ne etiket asmaya ve Cenevre Uluslararası Görüşmelerinin çalışmaları ve katılımcılarının pozisyonları hakkında yanlış bir imaj yaratmaya devam ettiler. Görüşmede, Abhazya'ya yönelik geleneksel suçlamaları tekrarlayan ve Cenevre görüşmelerinin sorunlarını son derece çarpıtılmış bir şekilde sunan Büyük Britanya temsilcisi de "kendini öne çıkardı".

Linkler

 
 
 
X

Geri Bildirim Formu

Adın:
E-posta:
Telefon:
Mesajınız: