Haberler

Gürcistan Savunma Bakanı'nın keşif ve taarruz insansız hava araçlarının üretimine başlanmasıyla ilgili açıklamalarını dikkate aldık. Bu amaçlar için Gürcistan'da insansız hava araçlarının bu yılın sonuna kadar üretilmesini sağlayacak bir Gürcü-Polonya ortak girişimi oluşturuldu.
2008 yılında Gürcistan'ın silahlı saldırganlığının sonucu olarak, Gürcistan makamları tüm uluslararası platformlarda ve uluslararası bilgi alanında Abhazya Cumhuriyeti ve Güney Osetya Cumhuriyeti'nin Rusya Federasyonu tarafından işgal edildiği iddia ederek, "işgal altındaki topraklar" tezini aktif olarak kullanmaya başladı.
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Transdinyester Moldova Cumhuriyeti etraında artan gerilimden son derece endişeli.
8 December 2021 247
Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki eşit ortaklık ve stratejik etkileşim, tüm halkların haklarına saygı duyulan ve takdir edilen daha adil çok merkezli bir dünya düzeninin oluşumunun temelidir.
21 August 2021 301 Konuşmalar ve açıklamalar
Güney Osetya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Dmitriy Medoev, 19-21 Ağustos tarihleri arasında Abhazya Cumhuriyeti'ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.
Bu yılın 4 Ağustos'unda, ABD, İngiltere, Fransa, İrlanda, Norveç ve Estonya'nın da aralarında bulunduğu bir grup BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkeler, Rusya'nın Abhazya'dan askerlerini çekmesini ve Abhazya'nın bağımsızlığın tanıma kararını yeniden gözden geçirmesini talep eden bir bildiri yayınladı. «Bugün yine Rusya Federasyonu'na ... birliklerini ve güvenlik güçlerini derhal geri çekmesinin yanı sıra Abhazya'nın Gürcistan topraklarının ve Güney Osetya'nın Tskhinvali bölgesinin sözde bağımsızlığının tanınmasını yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulunuyoruz ” diye belgede belirtildi. Belge, yakında BM Güvenlik Konseyi'ne üye olacak olan Arnavutluk tarafından da imzalandı. Bildiri, Ağustos 2008 olaylarının 13. yıldönümü için zamanlandı.
Bu yılın 3 Ağustos tarihinde Gürcistan Uzlaşma ve Sivil Eşitlikten Sorumlu Devlet Bakanı T. Akhvlediani yıl içinde yapılan çalışmalar hakkında bir rapor hazırlamış ve gelecek yıllara ilişkin planlarını paylaşmıştır.
Gürcistan Başbakanı I. Garibaşvili, Gürcistan hükümetinin Abhazya ve Güney Osetya'nın sosyo-ekonomik kalkınması için bir strateji geliştireceğini açıkladı. «Abhazya ve Tskhinvali bölgesinin sosyo-ekonomik gelişimi için bir strateji geliştirmeyi planlıyoruz.
Bu yıl 14 Haziran'da Brüksel'de düzenlenen NATO zirvesinin sonuçlarının ardından, Kuzey Atlantik İttifakı ile ilgili "çok yönlü tehditler ve artan zorluklar"ın ana hatlarıyla belirtildiği bir bildiri yayınlandı. Açıklamanın 14. paragrafından da anlaşılacağı üzere, NATO üyesi devletler Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği "ilkesine" verdikleri desteğini unutmazlar.
7 Nisan'da İngur Nehri'nde meydana gelen ve Abhazya Cumhuriyeti'nin Gal ve Tkuarçal ilçelerinde yaşayan dört kişinin hayatını kaybettiği Tiflis'teki tepkiye dikkat çektik.

Linkler

 
 
 
X

Geri Bildirim Formu

Adın:
E-posta:
Telefon:
Mesajınız: