Haberler

22.11.2021 187 Notalar
Suriye Arap Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, İnal Ardzınba'yı Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak atanmasından dolayı kutladı.
22.11.2021 216 Notalar
Nikaragua Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres, Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak atanması münasebetiyle İnal Ardzınba'ya tebrik notası gönderdi.
22.11.2021 228 Notalar
Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İnal Ardzınba'ya Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak atanmasıyla ilgili olarak tebrik mesajı gönderdi.
21.09.2021 327 Elçilikler haberleri
21 Eylül'de Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Abhazya Cumhuriyeti topraklarında yapılan Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması seçimlerini kınayan bir bildiri yayınladı. Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, bu tür seçimlerin yapılmasının iddiaya göre Moskova'nın Gürcistan'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik bir başka yıkıcı adımı olduğuna inanıyor.
21.09.2021 161 Cenevre Görüşmeleri
21 Eylül'de Dışişleri Bakan Yardımcısı Irakli Tuzhba, AB Güney Kafkasya Özel Temsilcisi Toivo Klaar, BM Temsilcisi Cihan Sultanoğlu ve Güney Kafkasya'daki AGİT Başkanı Özel Temsilcisi de Annika Söder dahil olmak üzere Transkafkasya'da Güvenlik ve İstikrar Üzerine Cenevre Görüşmeleri eşbaşkanlarıyla bir araya geldi.
20.09.2021 230
20 Eylül'de Tskhinval şehrinde, Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove başkanlığındaki heyetin Güney Osetya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Anatoly Bibilov ile bir görüşmesi gerçekleşti.
20.09.2021 217
Güney Osetya Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 31. yıldönümüne adanan toplantıda, Cumhurbaşkanı Anatoly Bibilov, Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove’ye Abhazya Cumhuriyeti ve Güney Osetya Cumhuriyeti arasınde dostane ilişkilerin geliştirilmesine yaptığı katkılarından dolayı Dostluk Nişanı'nı sundu. Dostluk Nişanı, Suriye Halk Meclisi Başkan Yardımcısı Muhammed Akram Al-Ajlani'ye de verildi.
20.09.2021 218
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove, Güney Osetya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Dmitry Medoev'e Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir tebrik notası gönderdi.
19.09.2021 141
19 Eylül'de Rusya Federasyonu'nun Tshinval kentindeki Büyükelçiliğinde, Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove ve Abhazya Cumhuriyeti Savunma Bakan Birinci Yardımcısı Albay General Beslan Tsvizhba Rusya Fuderasyonu Devlet Duması seçimlerde oy kullandı.
19.09.2021 159
19 Eylül'de Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove, Güney Osetya Cumhuriyeti'nin 31. kuruluş yıldönümüne adanan şenlik etkinliklerine katılmak üzere Güney Osetya Cumhuriyeti'ne resmi bir ziyarette bulundu.
31.08.2021 281
31 Ağustos'ta Abhazya Dışişleri Bakanlığı’nda Daur Kove, Abhazya'daki Uluslararası Kızılhaç Komitesi Misyon Başkanı Nathan Reyes ve Kafkasya Kayıp Şahıslar Temsilcisi Daniel McQueeny ile bir araya geldi.
28.08.2021 255
28-30 Temmuz tarihleri ​​arasında, Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnikhanov'un daveti üzerine, Kazan’da gerçekleşen XII Uluslararası Ekonomi Zirvesi “Rusya - İslam Dünyası: Kazan Zirvesi 2021'e katılıyor.
Güney Osetya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Dmitriy Medoev, 19-21 Ağustos tarihleri arasında Abhazya Cumhuriyeti'ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.
08.08.2021 208 Notalar
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Gürcistan'ın Güney Osetya Cumhuriyeti'ne yönelik geniş çaplı saldırganlığının 13. yıldönümü münasebetiyle Güney Osetya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'na taziye notası gönderdi.
Bu yılın 4 Ağustos'unda, ABD, İngiltere, Fransa, İrlanda, Norveç ve Estonya'nın da aralarında bulunduğu bir grup BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkeler, Rusya'nın Abhazya'dan askerlerini çekmesini ve Abhazya'nın bağımsızlığın tanıma kararını yeniden gözden geçirmesini talep eden bir bildiri yayınladı. «Bugün yine Rusya Federasyonu'na ... birliklerini ve güvenlik güçlerini derhal geri çekmesinin yanı sıra Abhazya'nın Gürcistan topraklarının ve Güney Osetya'nın Tskhinvali bölgesinin sözde bağımsızlığının tanınmasını yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulunuyoruz ” diye belgede belirtildi. Belge, yakında BM Güvenlik Konseyi'ne üye olacak olan Arnavutluk tarafından da imzalandı. Bildiri, Ağustos 2008 olaylarının 13. yıldönümü için zamanlandı.
Bu yılın 3 Ağustos tarihinde Gürcistan Uzlaşma ve Sivil Eşitlikten Sorumlu Devlet Bakanı T. Akhvlediani yıl içinde yapılan çalışmalar hakkında bir rapor hazırlamış ve gelecek yıllara ilişkin planlarını paylaşmıştır.
04.08.2021 371 Notalar
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove, Abhazya Cumhuriyeti'nin Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti ve eş zamanlı olarak Nikaragua Cumhuriyeti'nin Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Zaur Gvadzhava’nın doğum gününü kutladı.
02.08.2021 343
Gürcü basınında çıkan haberlere göre, bu yıl 2 Ağustos'ta, Gürcistan parlamentosunun yasal meseleler komitesinde Rus-Gürcü ihtilafının işgalden arındırılması ve barışçıl çözümüne ilişkin bir karar taslağı tartışıldıBelge, "Gürcistan - Abhazya ve Tskhinvali bölgesinin Rusya tarafından gerçekleştirilen işgalini" ve Rusya Federasyonu'nun bu bölgeleri ilhak etmek için attığı adımları kınamaktadır. Kabul edilen karar taslağında, Gürcistan hükümeti "Rusya Federasyonu'na Abhazya ve Tskhinvali bölgesini işgal etmeye, bağımsızlığın yasadışı tanınmasını kaldırmaya, etnik şiddeti sona erdirmeye ve Cenevre Uluslararası Tartışmalarına yapıcı bir şekilde katılmaya çağırıyor."
Bu yıl 26 Temmuz'da Gürcistan'da yıllık NATO askeri tatbikatları Agile Spirit 2021 ("Agile Spirit - 2021") başladı. Tatbikata Azerbaycan, İngiltere, Almanya, Gürcistan, İspanya, İtalya, Kanada, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya, ABD, Türkiye, Ukrayna ve Estonya'dan 2,5 binden fazla asker katılıyor.
28.07.2021 127
28-30 Temmuz tarihleri ​​arasında, Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnikhanov'un daveti üzerine, Kazan’da gerçekleşen XII Uluslararası Ekonomi Zirvesi “Rusya - İslam Dünyası: Kazan Zirvesi 2021'e katılıyor.

Linkler

 
 
 
X

Geri Bildirim Formu

Adın:
E-posta:
Telefon:
Mesajınız: