Haberler

Bu yılın 4 Ağustos'unda, ABD, İngiltere, Fransa, İrlanda, Norveç ve Estonya'nın da aralarında bulunduğu bir grup BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkeler, Rusya'nın Abhazya'dan askerlerini çekmesini ve Abhazya'nın bağımsızlığın tanıma kararını yeniden gözden geçirmesini talep eden bir bildiri yayınladı. «Bugün yine Rusya Federasyonu'na ... birliklerini ve güvenlik güçlerini derhal geri çekmesinin yanı sıra Abhazya'nın Gürcistan topraklarının ve Güney Osetya'nın Tskhinvali bölgesinin sözde bağımsızlığının tanınmasını yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulunuyoruz ” diye belgede belirtildi. Belge, yakında BM Güvenlik Konseyi'ne üye olacak olan Arnavutluk tarafından da imzalandı. Bildiri, Ağustos 2008 olaylarının 13. yıldönümü için zamanlandı.
Bu yılın 3 Ağustos tarihinde Gürcistan Uzlaşma ve Sivil Eşitlikten Sorumlu Devlet Bakanı T. Akhvlediani yıl içinde yapılan çalışmalar hakkında bir rapor hazırlamış ve gelecek yıllara ilişkin planlarını paylaşmıştır.
04.08.2021 1770 Notalar
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove, Abhazya Cumhuriyeti'nin Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti ve eş zamanlı olarak Nikaragua Cumhuriyeti'nin Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Zaur Gvadzhava’nın doğum gününü kutladı.
02.08.2021 490
Gürcü basınında çıkan haberlere göre, bu yıl 2 Ağustos'ta, Gürcistan parlamentosunun yasal meseleler komitesinde Rus-Gürcü ihtilafının işgalden arındırılması ve barışçıl çözümüne ilişkin bir karar taslağı tartışıldıBelge, "Gürcistan - Abhazya ve Tskhinvali bölgesinin Rusya tarafından gerçekleştirilen işgalini" ve Rusya Federasyonu'nun bu bölgeleri ilhak etmek için attığı adımları kınamaktadır. Kabul edilen karar taslağında, Gürcistan hükümeti "Rusya Federasyonu'na Abhazya ve Tskhinvali bölgesini işgal etmeye, bağımsızlığın yasadışı tanınmasını kaldırmaya, etnik şiddeti sona erdirmeye ve Cenevre Uluslararası Tartışmalarına yapıcı bir şekilde katılmaya çağırıyor."
Bu yıl 26 Temmuz'da Gürcistan'da yıllık NATO askeri tatbikatları Agile Spirit 2021 ("Agile Spirit - 2021") başladı. Tatbikata Azerbaycan, İngiltere, Almanya, Gürcistan, İspanya, İtalya, Kanada, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya, ABD, Türkiye, Ukrayna ve Estonya'dan 2,5 binden fazla asker katılıyor.
28.07.2021 185
28-30 Temmuz tarihleri ​​arasında, Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnikhanov'un daveti üzerine, Kazan’da gerçekleşen XII Uluslararası Ekonomi Zirvesi “Rusya - İslam Dünyası: Kazan Zirvesi 2021'e katılıyor.
27.07.2021 146
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove, 28-30 Temmuz 2021 tarihleri ​​arasında Tataristan Cumhuriyeti'nin başkentinde Kazan’da gerçekleştirilecek olan XII. Uluslararası Ekonomi Zirvesi "Rusya - İslam Dünyası: Kazan2021Zirvesi"ne katılacak.
30.06.2021 446 Cenevre Görüşmeleri
29-30 Haziran 2021'de, Abhazya Cumhuriyeti, Güney Osetya Cumhuriyeti, Gürcistan, Rusya Federasyonu ve ABD temsilcilerinin ve AB, BM ve AGİT eş başkanların katıldığı Transkafkasya'da Güvenlik ve İstikrar Konulu Uluslararası Cenevre Görüşmelerinin 53. turu Cenevre'de yapıldı.
Gürcistan Başbakanı I. Garibaşvili, Gürcistan hükümetinin Abhazya ve Güney Osetya'nın sosyo-ekonomik kalkınması için bir strateji geliştireceğini açıkladı. «Abhazya ve Tskhinvali bölgesinin sosyo-ekonomik gelişimi için bir strateji geliştirmeyi planlıyoruz.
25.06.2021 167
25 Haziran'da, Rusya Dışişleri Bakanlığında Cenevre Görüşmelerinin 53. turuna hazırlık amacıyla, Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı İrakli Tuzhba ile Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko arasında bir toplantı yaptı,. Toplantıya Transkafkasya'da Güvenlik ve İstikrar Uluslararası Cenevre Görüşmelerinde Güney Osetya delegasyonun Başkanı Murat Dzhioev de katıldı.
24.06.2021 357
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'na Carabobo Savaşı'ndaki Zaferin 200. yıldönümü vesilesiyle tebriklerini gönderdi.
24.06.2021 347
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove, Uluslararası Enformasyon Ajansı "Rusya Bugün"ün 80. kuruluş yıl dönümünü kutladı.
Bu yıl 14 Haziran'da Brüksel'de düzenlenen NATO zirvesinin sonuçlarının ardından, Kuzey Atlantik İttifakı ile ilgili "çok yönlü tehditler ve artan zorluklar"ın ana hatlarıyla belirtildiği bir bildiri yayınlandı. Açıklamanın 14. paragrafından da anlaşılacağı üzere, NATO üyesi devletler Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği "ilkesine" verdikleri desteğini unutmazlar.
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove, Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jorge Alberto Arreas Montserrat'ın doğum gününde kutladı.
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili'nin Türkiye ziyareti sırasında yaptığı "Abhazya, Güney Osetya ve Gürcistan ile aralarındaki ihtilafların Gürcistan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde barışçıl yollarla çözülmesine ilişkin" açıklamaları karşısında şaşkına döndü.
29.05.2021 308 Notalar
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Abhazya Cumhuriyeti ile Suriye Arap Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının üçüncü yıl dönümü vesilesiyle Suriye Arap Cumhuriyeti Dışişleri ve Yurttaş İşleri Bakanlığına tebriklerini gönderdi.
29.05.2021 241 Notalar
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Güney Osetya Cumhuriyeti Devlet Bağımsızlığı Yasası'nın kabulü vesilesiyle Güney Osetya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'na tebrik mesajı gönderdi.
28 Mayıs'ta Abhazya Dışişleri Bakanlığı'nda Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove'nin bölgesel belediye yönetimlerin temsilcileriyle bir çalışma toplantısı düzenlendi. Tkuarçal, Gal, Oçamçıra, Gulrıpş, Suhum, Gudauta ve Gagra semtlerinden yetkili temsilciler toplantıya katıldı.
28.05.2021 441
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri bakanı Daur Kove Güney Osetya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Dmitriy Medoev’i Güney Osetya Cumhuriyeti Diplomatik işçinin Günü ile kutladı.

Linkler

 
 
 
X

Geri Bildirim Formu

Adın:
E-posta:
Telefon:
Mesajınız: