Haberler

17.08.2017 951 Notalar
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove, Transdinyester Moldova Cumhuriyeti'nin Abhazya'daki Resmi Temsilciliği'nin Başkanı Garry Kupalba'yı doğum günü vesilesiyle tebrik etti.
14.08.2017 530
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yönetimi ve çalışanları, 1992-1993 Abhaz halkının Kurtuluş Savaşı'nın başladığı günde Zafer Parkı'nda bulunan anıta çelenk bıraktı.
10.08.2017 620
9 Ağustos tarihinde Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Geri Dönüş Komitesi'nin girişimiyle; Suriye Arap Cumhuriyeti'ne 12 ton üstün kalite şişelenmiş içme suyu insani yardım olarak gönderildi. Suların transferi Abhazya Cumhuriyeti Silahlı Kuvveleri Genel Sekreterliği ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı'nın yardımıyla gerçekleştirildi.
04.08.2017 675 Notalar
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove, Abhazya Cumhuriyeti Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti ve eşzamanlı Nikaragua Cumhuriyeti Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Zaur Gvadzhava'yı Nikaragua Cumhuriyeti'nde eşzamanlı olarak doğumgünü nedeniyle tebrik etti.
04.08.2017 764
Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba tarafından verilen emirle; Türkiye'deki Abhaz diasporası ile ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi konusunda katkıları nedeniyle İnar Gitsba'ya Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı saati hediye edildi.
03.08.2017 579 Notalar
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove, Jorge Alberto Arreas Montserrat'ı Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmesi vesilesiyle tebrik etti.
01.08.2017 700 Elçilikler haberleri
1994 yılında Transdinyester yönetimi,1 Ağustos tarihini Transdinyester Moldova Cumhuriyeti'nin Kaybedilen Savunucularını Anma ve Yas Günü ilan etmiştir. O günden bu yana 1 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen Cumhuriyet etkinlikleri, Transdinyester topraklarında akan kanın durdurulduğunu hatırlatmaktadır.
01.08.2017 924 Elçilikler haberleri
Sosyo-Politik Araştırma ve Bölgesel Gelişim Enstitüsü (Tiraspol); "Rus Barış Gücü Dniester Örneği: Jeopolitik Dönüşümlerin Merkez Üssünde 25 Yıllık Barış ve İstikrar " başlıklı uluslararası bilim ve uzmanlık yuvarlak masa toplantısı nı gerçekleştirdi.
30.07.2017 598 Notalar
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Vanuatu Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'na Bağımsızlık Günü vesilesiyle bir tebrik totu gönderdi.
28.07.2017 535 Notalar
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Daur Kove, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karen Mirzoyan'ı Dağlık Karabağ Dışişleri Bakanlığı'nın kuruluşunun 24. yıldönümü vesilesiyle tebrik etti.
Heyette; "Kuban" Sivil Toplum Kuruluşu Başkanı Basel Hajtas, "Nart-TV" Televizyon ve Radyo Şirketi Direktörü Said Bazoka, "Kuban"ın Halkla İlişkiler Departmanı Başkanı Dana Bij'in yanı sıra "Kuban"ın finansal Departmanı Başkanı, iş adamı Mustafa Naguja yer aldı. Toplantıya ayrıca Abhazya Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Afrika Departmanı Başkanı İnver Alshundba da katılım gösterdi.
24.07.2017 540
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Kan Tania ile Abhazya Cumhuriyeti’ndeki ICRC Misyonu temsilcileri arasındaki görüşme Abhazya Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirildi.
20.07.2017 646
11 Mart 2015 tarihli Abhaz Dışişleri Bakanlığı ve Rus Dışişleri Bakanlığı arasındaki dış politika koordinasyonu mekanizması çerçevesindeki memorandum ile ilgili yapılan düzenli istişarelerin sonuncusu Moskova’da gerçekleştirildi.
19.07.2017 525 Notalar
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Sandinista Devrimi’nin 38.yılı kutlamaları için Nikaragua Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na bir tebrik notu iletti.
Bilindiği üzere, NATO ülkelerinin askeri tatbikatları ve “Noble Partner 2017”, 30 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında Gürcistan’da yapılacaktır. Gürcistan, ABD, İngiltere, Almanya, Türkiye, Slovenya, Ermenistan ve Ukrayna’dan 2800’den fazla askeri personel bu tatbikata katılacak.
Ailesi ile beraber Abhazya’da tatilde bulunduğu sürede öldürülen Rus vatandaşının ölümüyle ilgili trajik olay, sosyo-politik çerçevede ciddi bir yankıya sebep oldu. Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bu haberi derin bir üzüntüyle karşılamıştır. Bu olaya Abhazya’da kimse kayıtsız kalmamıştır.
17.07.2017 1147
Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacımba, Abhazya Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki tam yetkili temsilciliği ile ilgili kararnameyi imzaladı.
Abhazya Dışişleri Bakanlığı ve Rusya Dışişleri Bakanlığı arasındaki dış politika koordinasyon mekanizması çerçevesinde düzenli olarak gerçekleştirilen istişareler Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığında yapıldı.
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Gürcistan'ı ziyareti sırasında Litvanya Dışişleri Bakanı tarafından yapılan bir dizi açıklamaya dikkat çekti. Litvanya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Gürcü-Abhaz sınırına bitişik bölgeleri ziyaret ederek Abhazya’nın tanınmaması ve tecrit edilmesine yönelik görüşlerini bildirmekle beraber Rus makamlarını toprak ilhakı ile suçladı.

Linkler

 
 
 
X

Geri Bildirim Formu

Adın:
E-posta:
Telefon:
Mesajınız: